Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy po kilku latach przerwy

Różne przyczyny powodują, że zamiar zdobycia prawa jazdy jest odwlekany, a ukończenie kursu, czy nawet egzamin na prawo jazdy są odkładane na czas późniejszy - czasem bliżej nieokreślony. Część z Was zdobycie prawa jazdy zawiesza już na etapie egzaminu państwowego z testów na prawo jazdy.

Czy zatem po latach przerwy kurs nauki jazdy trzeba powtarzać, czy można z marszu przystąpić do egzaminu na prawo jazdy? Wielu z przyszłych, ale niedoszłych kursantów wraca do pomysłu ukończenia kursu i zdobycia prawa jazdy.

Jak długo ważny jest kurs?

Wszystko zależy od tego kiedy Twój kurs nauki jazdy został ukończony, bo od tego zależy jego ważność. Całkiem możliwe (albo niemal pewne) jest to, że kursu nauki jazdy powtarzać nie musisy, a przed przystąpieniem do egzaminu wystarczy dokupienie jazd dodatkowych. Warto też będzie przypomnieć sobie przepisy. Część szkół nauki jazdy umożliwia odbycie nieodpłatnych wykładów w zamian za wykupienie jazd dodatkowych, teorię możesz też przerobić online z wykorzystaniem przyjaznego e-kursu (np zdamyto.com).

Jeśli kurs nauki jazdy ukończyłeś po 1 lipca 1998 to jest on ważny bezterminowo. Data ta wiąże się z tym, że w tym okresie zmianie uległy przepisy i właśnie od tej daty kursy ważne są bezterminowo. Nie jest ważne, czy do egzaminu przystępowałeś, czy też nie. Liczy się data ukończenia kursu nauki jazdy.

  • Jeśli do kolejnego egzaminu przystępowałeś po roku od ostatniego egzaminu – Twoje dokumenty zostały przesłane do wydziału komunikacji, właściwego dla Twojego miejsca zameldowania (zgodnego z tym, które masz wpisane w dowodzie osobistym).
  • Jeśli po ukończeniu kursu nie podchodziłeś do egzaminu na prawo jazdy – dokumenty musisz dostarczyć do wydziału komunikacji, tam na podstawie zgromadzonej dokumentacji zostanie wygenerowany profil kandydata na kierowcę (PKK), który jest niezbędny do zdawania egzaminu. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o dostarczenie nowego orzeczenia lekarskiego – poprzednie mogło utracić ważność. Może zajść konieczność wymiany fotografii na aktualną. 

Po wygenerowaniu PKK możesz  zapisać się na egzamin w WORD. Jeżeli testy na prawo jazdy zostały zaliczone po 24 sierpnia 2014 – nie musisz podchodzić do ponownego egzamin teoretycznego.

Jeśli więc Twój kurs nauki jazdy jest ważny - a tak najprawdopodobniej jest- kursu nie musisz powtarzać, wystarczy, że przygotujesz się do egzaminu, przypominając sobie testy na prawo jazdy - w przypadku egzaminu teoretycznego, lub jazdę - w przypadku egzaminu praktycznego.

W obu przypadkach niezbędne jednak będzie powtórzenie przepisów drogowych - możesz do tego celu wyorzystać e-kurs zdamyto z animacjami, lub podręcznik. Pamiętaj jednak, że kilkuletni podręcznik może zawierać odniesienia do rzepisów, które przestały obowiązywać.

Testy na prawo jazdy: Cała oficjalna baza pytań stosowanych na egzaminach państwowych już dostępna na zdamyto.

Image: