Po co naklejać zielony listek? Odpowiedź jest trywialnie prosta: aby oznakować młodego kierowcę. Ok, ale po co właściwie? I tu odpowiedź jest inna niż Wam się wydaje.
Młodzi kierowcy, będący pod szczególnym nadzorem muszą jakoś wyróżniać się "w tłumie". Wyłowienie młodego kierowcy spośród innych kierująch potrzebne jest... służbom takim jak policja czy ITD, bo skąd niby funkcjonariusz ma wiedzieć, że auto jadące po autostradzie 140 km/h (czyli zgodnie z ogólnymi przepisami) jest prowadzone przez młodego kierowcę, któremu przepisy nie pozwalają tam jechać szybciej niż 100 km/h? No właśnie. Trzeba taki pojazd oznakować.
Oznakowanie pojazdu polegać ma na umieszczeniu z przodu i z tyłu okrągłej nalepki przedstawiającej zielony listek. Nakaz jej umieszczenia dyktuje art. 91 ust. 3 pkt. 2 ustawy o kierujących pojazdami. Wzór tej nalepki został określony w rozporządzeniu w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U z 2014 r. poz. 1522 ze zm.):
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów:
§ 37a.47) 1. Na pojeździe samochodowym kierowanym przez kierowcę w okresie pierwszych 8 miesięcy okresu próbnego, o którym mowa w art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2014 r. poz. 600 i 970), okrągłą nalepkę barwy białej z zielonym symbolem liścia klonowego umieszcza się na przedniej i tylnej szybie pojazdu, w prawym górnym rogu.
Testy na prawo jazdy: będą nowe pytania
Informację o dodaniu do bazy nowych pytań potwierdziło już ministerstwo infrastruktury. Na egzaminach teoretycznych pojawić się 441 nowych pytań egzaminacyjnych