Na to pytanie w testach na prawo jazdy pada najwięcej złych odpowiedzi

Testy na prawo jazdy obrosły mnóstwem legend, głównie dotyczących niewiarygodnie zawiłych, bądź "głupich" pytań. Oto kolejny mit, który obalamy. Jak pokazują statystyki opublikowane przez zdmyto.com, najczęściej wykładacie się na zwykłym pytaniu, w ktorym nie ma żadnej zawiłości, a blisko 60 procent osób podaje błędną odpowiedź.

Testy na prawo jazdy zdamyto - sprawdź swoją wiedzę. Pełna oficjalna baza pytań egzaminacyjnych.

Przeklęte pytanie

"Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?"


Czy w przedstawionej sytuacji masz obowiązek zrezygnować z wyprzedzania, jeżeli kierujący pojazdem poprzedzającym włączył prawy kierunkowskaz?

W blisko 60 procent egzaminowanych- zależności od miesiąca- w zdamyto.com wskazywało odruchowo odpowiedź TAK.

OK. Dlaczego odpowiedź twierdząca jest nieprawidłowa? Zacznijmy od wyjaśnienia manewru wyprzedzania. Przypominacie sobie ten nudny wykład z podstawowych pojęć? Zgodnie z art 2. pkt. 28 wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Czy już wam się rozwidnia? Nie?

Idźmy zatem dalej: kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Kierujący, ktory już znajduje się na danym pasie, czy ten, który zamierzaja wjechać na sąsiedni pas ruchu? Sprawę rozwiązuje art. 22. ust. 4. prd:

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.

W cytowanym pytaniu dochodzi do manewru wyprzedzania - bez zmiany pasa ruchu. Pojazd znajdujący się na lewym pasie ruchu sygnalizuje zamiar ("zawczasu i wyraźnie") zmiany pasa ruchu. Oczywiście zgodnie z zapisem  art. 22. ust. 4. prd nie ma pierwszeństwa przed pojazdem znajdującym się już na pasie ruchu, na który zamierza wjechać, nie ma więc potrzeby zrezygnowania z manewru wyprzedzania. To Ty masz pierwszeństwo, nie musisz więc rezygnować z wyprzedzania.

W tej sytuacji oczywiście nie masz obowiązku przerwania wyprzedzania

Wkrótce kolejne pechowe pytanie w testach na prawo jazdy.

Pełną oficjalną bazę pytań stosowaną na egzaminach państwowych zawierają testy ZdamyTo.com. Korzystając z testów online na ZdamyTo.com masz zawsze pewność, że uczysz się dokładnie tych pytań które będę na egzaminie w Twoim WORD. 

Image: