Przepisy prawa drogowego nakazują zachowanie ostrożności albo szczególnej ostrożności. Podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy, błędne odpowiedzi (chociaz często wynikające w dobrej wierze) padają właśnie w pytaniach dotyczących szczególnej ostrożności.
Testy na prawo jazdy: pełna oficjalna baza pytań na prawo jazdy. Odpowiedzi z uzasadnieniem eksperta
Kiedy więc należy zachować szczególną ostrożność a kiedy wystarczy ostrożność "zwykła"? Czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy ostrożnością a szczególną ostrożnością?
Ostrożność
Ustawa prawo o ruchu drogowym nakazuje zachowanie ostrożności każdemu uczestnikowi ruchu a także osobie znajdującej się przy drodze. Ostrożność należy zachować stale, niezależnie od sytuacji:
Art 3. ust. 1 Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem za-kłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.
Art 3. ust. 2. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osoby znajdującej się w pobliżu drogi, jeżeli jej zachowanie mogłoby pociągnąć za sobą skutki, o których mowa w tym przepisie.
Kogo obowiązuje ostrożność?
- Wszystkich uczestników ruchu drogowego (kierujących pojazdami, pieszych czy, pasażerów)
- Innych osób znajdujących się na drodze, poza uczestnikami ruchu (osoba wykonująca prace remontowe)
- Osób znajdujących się poza drogą i w jej pobliżu a których zachowanie może mieć wpływ na ruch na drodze (dzieci na placu zabaw, osób np wypalają liście powodując zadymianie itp).
Szczególna ostrożność
To ostrożność dotycząca wyłącznie konkretnych osób znajdujących się w konkretnych sytuacjach drogowych. Zarówno wspomniane osoby jak i sytuacje drogowe zostały precyzyjnie wskazane przez kodeks drogowy.
Co to znaczy zachować szczególną ostrożność?
Przepisy nie określają jakie zachowanie ma być przejawem zachowania ostrożności. W przypadku szczególnej ostrożności prawo drogowe precyzyjnie określa co należy robić aby zachować szczególną ostrożność:
Art. 2. ust. 22. Szczególna ostrożność – ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i do-stosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniają-cych się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.
Kiedy należy zachować szczególną ostrożność?
Do zachowania szczególnej ostrożności obowiązuje cię:
- każdy minięty znak ostrzegawczy,
- migający lub stały sygnał żółty umieszczony na przeszkodzie albo migający sygnał żółty nadawany przez sygnalizator.
Szczególną ostrożność powinien zachować:
Kierujący pojazdem podczas:
- włączania się do ruchu,
- zmiany kierunku jazdy lub zajmowanego pasa ruchu,
- cofania,
- wyprzedzania,
- zbliżania się do skrzyżowania,
- przecinania się kierunków ruchu poza skrzyżowaniem
- zbliżania się do przejścia dla pieszych,
- zbliżania się do przejazdu dla rowerzystów oraz skręcania w drogę poprzeczną,
- przejeżdżaniu obok oznakowanego przystanku tramwajowego lub przystanku przystanku innego pojazdu komunikacji publicznej nieznajdującego się przy chodniku,
- zbliżania się do przejazdu kolejowego lub tramwajowego oraz podczas przejeżdżania przez te przejazdy,
- jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza,
- przejeżdżania obok pojazdu do nauki jazdy lub egzaminowania oznaczonego literą "L". Poprzez "przejeżdżanie obok rozumie się wymijanie, omijanie tego pojazdu oraz jazdę za nim,
- jazdy pojazdem uprzywilejowanym "w akcji" w sytuacji niestosowania się do przepisów ruchu drogowego dotyczących zatrzymania i postoju, oraz sygnałów drogowych,
- jazdy pojazdem wykonującym prace remontowe, modernizacyjne lub porządkowe w przypadku niestosowania się do przepisów dotyczących jazdy po jezdni, lub przy jej prawej krawędzi, oraz o zatrzymaniu i postoju,
- przejeżdżania obok autobusu szkolnego,
- omijaniu pojazdu przewożącego zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat w czasie ich wsiadania lub wysiadania,
- omijania oznakowanego pojazdu przeznaczonego konstrukcyjnie do przewozu osób niepełnosprawnych, w czasie wsiadania lub wysiadania osoby niepełnosprawnej,
- prowadzenia pojazdu nienormatywnego.
Pieszy podczas:
- przechodzenia przez torowisko,
- przechodzenia przez jezdnię.
Kierujący rowerem podczas:
- korzystania z drogi dla rowerów i pieszych ,
- korzystania z chodnika lub drogi dla pieszych .
Uprawniona osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej:
- kierując pojazdem samochodowym oraz kierujący pojazdem przewożącym taką osobę w przypadku nie stosowania się do zakazów wyrażonych znakami: B-1 , B-3, B-4, B-10, B-35, B-37, B-38 , B-39.
Pamiętaj
- Podczas wykonywania manewrów omijania i wymijania wystarczy zachowanie "Ostrożności", chyba, że wykonywany jest manewr omijania/wymijania pojazdu egzaminacyjnego lub nauki jazdy.
- Wyprzedzanie wymaga już zachowania "Szczególnej ostrożności"
- Przejeżdżanie obok pojazdu uprzywilejowanego nie wymaga zachowania "Szczególnej ostrożności", jednak kierujący tym pojazdem podczas jazdy powinien zachować tą ostrożność, jeśli nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego dotyczących zatrzymania i postoju, oraz sygnałów drogowych.