Jak uczyć się testów na prawo jazdy aby zdać egzamin?

Spora część zdających egzamin teoretyczny oblewa go, ponieważ... nie potrafi uczyć się z testów na prawo jazdy. Dzieje się tak bardzo często dlatego, że nikt im nie powiedział jak mają to robić.

Testy na prawo jazdy nie są przesadnie trudnym egzaminem Wprawdzie jest tam kilka „trudnych” pytań, których pełne ich zestawienia (comiesięczne) publikuje serwis zdamyto.com, ale przy odrobinie wysiłku (naprawdę odrobinie) można dać sobie z nim radę. Zakładając oczywiście, że dysponujesz pełną oficjalną bazą pytań egzaminacyjnych

Przy okazji – nie daj się zwieść reklamom typu „mamy najwięcej pytań”. Dziś cała baza egzaminacyjna jest jawna, każdy może ją bez ograniczeń pobierać, jeśli więc jakiś podmiot sprzedający testy na prawo jazdy chwali się posiadaniem największej bazy, to jest to zwykła ściema polegająca np na wymieszaniu pytań z innych kategorii, dublowaniu ich lub… nieaktualizowaniu swojej bazy (ministerstwo kilkukrotnie usuwało z puli egzaminacyjnej błędne  pytania).

Jak uczyć się testów aby zdać egzamin teoretyczny?

  1. Przygotuj się teoretycznie. Po prostu. Uczestnictwo na wykładach i lektura podręcznika bardzo Ci pomogą. Pamiętaj, że testy na prawo jazdy to nie tylko kodeks drogowy. Doskonałym rozwiązaniem jest e-podręcznik zdamyto.
  2. Nie ucz się rozwiązując same testy. Taki sposób nauki sprawia, że program losuje pytania z poszczególnych działów. A to oznacza, że ślepy los sprawi, że dane pytanie pojawi się kilka, kilkanaście razy, inne nie pojawią się wcale.
  3. Zapoznaj się z całą bazą pytań. Niestety całą bazę testów na prawo jazdy trzeba poznać. Jest ona dostępna jest ona na stronach ministerstwa infrastruktury, ale gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki egzaminu udostępnia zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer). Na zdamyto użyj opcji Nauka działami.
  4. Zalicz poszczególne działy. Takie rozwiązanie sprawi, że łatwe dla Ciebie pytania pojawią się jedynie raz, inne – nie przerobione lub te na które padały błędne odpowiedzi będą wyświetlane do skutku. Aż je pojmiesz. Taki system inteligentnego przydzielania pytań oferuje właśnie zdamyto.
  5. Czytaj uzasadnienia do odpowiedzi. Łatwiej będzie Ci pojąć o co tak naprawdę chodzi w pytaniu.
  6. Czytaj uważnie pytania. U-WAŻ-NIE! Zauważyłeś, że nie ma punktu 4?Nie? Czyli czytasz nieuważnie. Jest kilka pytań, które wymagają dokładnego przeczytania ich treści (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania. Zdarza się, że to samo na pozór pytanie ma inne odpowiedzi, a wszystko przez… zastosowanie tej samej grafiki ilustrującej.
  7. Przeglądaj swoje statystyki. Tam właśnie znajdziesz nie tylko najtrudniejsze dla Ciebie pytania, ale i całe działy, które sprawiają Ci najwięcej trudności.
Image: