Jak uczyć się do egzaminu na prawo jazdy?

Każdy z przyszłych kierowców musi zmierzyć się z egzaminem na prawo jazdy w WORD. Jak szybko i skutecznie nauczyć się do egzaminu? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jak zapewne wiesz egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. Zanim zaprezentujesz swoje umiejętności z jazdy musisz zmierzyć się z testami na prawo jazdy, a nauka ich wcale trudna nie jest - trzeba jednak wiedzieć jak to robić. No właśnie - jak?

  1. Nie odpuszczaj wykładów w swojej nauce jazdy. Bezpośredni kontakt z wykładowcą to nie to samo co suchy przepis, czy opis w książce. Wiele kwestii wymaga dokładnego i obrazowego omówienia.
  2. Jeśli przygotowujesz się do egzaminu teoretycznego samodzielnie, wykup dobry e-kurs. Platforma learningowa zdamyto.com zawiera wszystko co jest potrzebne aby przygotować się do egzaminu i zdać testy na prawo jazdy.
  3. Ucz się. E-kurs z animacjami i pytaniami kontrolnymi to doskonała forma nauki. Zwykły podręcznik do nauki jazdy nie jest w stanie wyjaśnić skomplikowanych nieraz sytuacji w ruchu drogowym z wykorzystaniem statycznego obrazka.
  4. Nie klep bezmyślnie samych testów. Rozwiązywanie samych testów na prawo jazdy powoduje, że niektóe pytania zostaną wylosowane kilka razy, inne nie wyświetlą się wcale.  Algorytmy testów na prawo jazdy pobierają pytania z poszczególnych działów losowo. Do nauki służy tryb nauki, nie tryb testu.
  5. Ucz się testów na prawo jazdy rozwiązując pytania działami. Kompletna baza pytań egzaminacyjnych dostępna jest na stronie ministerstwa infrastruktury, jednak gotowe do nauki testy na prawo jazdy w trybie nauki udostępnia serwis zdamyto.com (z dostępem na komórkę i komputer). Na zdamyto użyj opcji "Nauka działami".
  6. Zaliczaj poszczególne działy - dziel naukę na małe etapy. Oczywiście całą bazę pytań z testów na prawo jazdy możesz poznać w ciągu jednego dnia, jednak taki sposób nauki sprawi, że wszystko Ci się pomiesza. Po prostu. Dziel więc naukę na małe etapy, po maksymalnie kilka działów dziennie. Zaliczanie działów sprawi jadnak, że łatwe dla Ciebie pytania pojawią się jedynie raz, inne – nie przerobione lub te na które padały błędne odpowiedzi będą wyświetlane do skutku. Aż je pojmiesz. Taki system inteligentnego przydzielania pytań oferuje właśnie zdamyto.
  7. Zapoznawaj sie z uzasadnieniami do odpowiedzi. Tylko w ten sposób zrozumiesz pytania stosowane w testach na prawo jazdy.
  8. Czytaj uważnie pytania.  Baza pytań z testów na prawo jazdy zawiera kilka pytań, wymagających dokładnego przeczytania  (np to odnoszące się do nieprawidłowego poziomu oleju, czy skrzyżowań o ruchu okrężnym ze znakiem c-12). Czasem jedno słowo odwraca kompletnie treść i sens pytania. Zdarza się, że to samo na pozór pytanie ma inne odpowiedzi, a wszystko przez… zastosowanie tej samej grafiki ilustrującej. Szerzej pialiśmy o tym tutaj: Wtopy na teorii, czyli to samo zdjęcie-różne pytania.
  9. Przeglądaj swoje statystyki błędów. Tam właśnie znajdziesz nie tylko najtrudniejsze dla Ciebie pytania, ale i całe działy, które sprawiają Ci najwięcej trudności.
  10. Nie zapisuj się na egzamin jeśli nie czujesz się na siłach. Może uda ci się nawet go zdać, jednak braki w przygotowaniu teoretycznym wyjdą wcześniej czy później na egzaminie praktycznym.

 

Image: