Czy rowerzystę można wyprzedzić na skrzyżowaniu?

Już w testach na prawo jazdy możesz spotkać się z pytaniem dotyczącym wyprzedzania rowerzysty na skrzyżowaniu, tam jednak na odpowiedź masz chwilkę czasu, w ruchu drogowym tak nie ma. Jak więc jest?

Prawo drogowe określa miejsca, w których w których możesz wyprzedzić tylko określone typy pojazdów, lub wyprzedzać je przy spełnieniu określonych warunków. Istnieją miejsca, gdzie wyprzedzanie jest zabronione w ogóle.

W odniesieniu do niektórych miejsc czy sytuacji drogowych, prawo drogowe:

  • zezwala na wyprzedzanie określonych tylko uczestników ruchu – np można wyprzedzić rowerzystę na skrzyżowaniu, jednak na tym samym skrzyżowaniu nie można wyprzedzać pojazdu silnikowego (mowa o skrzyżowaniu na którym ruch nie jest kierowany lub skrzyżowaniu o ruchu okrężnym)
  • zezwala na wyprzedzanie w odniesieniu do niektórych miejsc – zabronione jest na przykład wyprzedzanie pojazdów silnikowych na skrzyżowaniu – za wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany, można natomiast wyprzedzić na tym skrzyżowaniu rowerzystę
  • zakazuje wyprzedzania w ogóle – np na przejeździe kolejowym

Art. 7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
1) przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;
3) na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.

Rower nie jest pojazdem silnikowym, możliwe jest więc wyprzedzanie go na skrzyżowaniu – niezależnie od tego czy jest to skrzyżowanie o ruchu kierowanym czy o ruchu okrężnym. Rowerzystę możesz zatem wyprzedzić na każdym skrzyżowniu - oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad których spełnienie zezwala na wykonanie tego manewru.

Image: